» پماد سوختگی(هانی درم)

محصولات شرکت

جزییات


  • نویسنده admin
  • موضوع دارویی
  • تاریخ 18/08/18
  • Copyright Darudarman co.

صفحه اصلی

» پماد سوختگی(هانی درم)


شکل فرآورده :

پماد موضعی

ترکیبات:

روغن کنجد، عصاره هواچوبه، موم عسل

موارد مصرف:

درمان سوختگی های درجه 1 و 2 و3

آثار فارماکولوژیک:

بر طبق نتایج بالینی صورت گرفته، پماد سوختگی هانی درم دارای خواص ضد التهابی، آنتی باکتریال، افزایش دهنده سرعت ترمیم سوختگی و ضد اسکار می­باشد.

مکانیسم اثر:

اسیدهای چرب موجود در روغن کنجد در ترکیب با موم زنبور عسل به همراه اثرات آلکانین و شیکونین  و فلاونوئید موجود در عصاره گیاهی باعث افزایش خون رسانی  و تکثیر سلول های بنیادین پوست و افزایش سرعت ترمیم بافت آسیب دیده شده و باعث میشود درم جدید تشکیل شده الاستیسیته طبیعی خود را سریع تر باز یابد.

همچنین عسل علاوه بر اثرات آنتی باکتریال و تقویت سیستم ایمنی به واسطه اثر افزایش جریان خون در محل سوختگی،  محيط مناسبی برای رشد بافت به وجود می آورد که به طور مستقیم در بهبودی زخم سوختگی دخالت می­کند.

بر خلاف اکثر داروهایی که امروزه در درمان سوختگی استفاده می‌شوند و از طریق سرکوب سیستم ایمنی التهاب را کنترل می‌کنند، پماد سوختگی هانی درم التهاب را بدون ایجاد عوارض جانبی کنترل کرده و در نتیجه سرعت و کیفیت ترمیم سوختگی را افزایش می‌دهد

نکات قابل توجه:

از تماس پماد با چشم بپرهیزید.

پماد را حتی المقدور از دسترس کودکان دور نگهداری کنید.

در صورت بروز حساسیت به پماد با پزشک مشورت نمائید..

خروج ترشحات  از محل زخم درحین مراحل درمان با پماد نشانه بهبود و تخلیه عفونت بوده و موجب نگرانی نمی­باشد.

موارد منع مصرف:

تا کنون موارد منع مصرف خاصی برای پماد گزارش نشده است.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

مصرف دارو در دوران بارداری و شیر دهی بلا مانع می­باشد.

عوارض جانبی:

هر دارو به موازات اثرات درمانی مطلوبی که بر جای می­گذارد ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته نیز شود. گرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی­شود ، لیکن در صورت بروز هر نوع عارضه با پزشک یا داروساز مشورت نمایید. عارضه احتمالی این دارو  بثورات جلدی (جوشهای موضعی) در اطراف ناحیه سوختگی می­باشد.

مقدارو  نحوه مصرف:

نحوه مصرف این پماد در درجات مختلف سوختگی بدین صورت می­باشد:

1.در سوختگی درجه 1 که فقط لایه خارجی پوست یعنی اپیدرم را درگیر می­نماید و درجاتی از قرمزی  و التهاب روی پوست مشاهده می­شود ابتدا موضع را با سرم شستشوی نرمال سالین شستشو داده سپس از پد سوختگی یا پماد سوختگی جهت پانسمان استفاده نمایید و هر 12 ساعت یکبار تا بهبودی کامل پوست پانسمان را تعویض نمایید. این نوع سوختگی به طور میانگین بین 3 الی 5 روز بهبود میابد.

2.در سوختگی درجه 2 که اپیدرم و قسمتی از درم را مبتلا میکند و احتمالا تاول مشاهده می­شود ابتدا تاول را از موضع جدا کرده و موضع را با سرم نرمال سالین شستشو دهید. سپس لایه ای از پماد به ضخامت 2 الی 3 میلیمتر بر روی پارچه مخصوص قرار داده ،بر روی موضع بگذارید و یا در صورت در اختیار داشتن پد سوختگی ابو خلسا از ان جهت پانسمان استفاده کنید. در این نوع سوختگی به هیچ عنوان دارو را مستقیما بر روی موضع قرار ندهید. در صورت عدم وجود تاول موضع را مانند سوختگی درجه 1 پانسمان کنید. در سوختگی درجه 2 تعویض پانسمان هر 24 ساعت یک بار و درصورت مشاهده عفونت در موضع هر 12 ساعت یکبارصورت می­گیرد. طول درمان در این نوع سوختگی بین 10 الی 15 روز می­باشد.

3.در سوختگی درجه 3 که تمام ضخامت پوست یعنی اپیدرم و درم تخریب می­شود و حتی ممکن است اسیب عمیق تر شده و بافت های زیر پوست را نیز درگیر کند مانند سوختگی درجه 2 اقدام به درمان کرده و هر 24 ساعت یکبار پانسمان را تعویض نمایید تا زمانیکه عفونت به طور کامل درمان شود و بافت های اسیب دیده ترمیم شود که این مرحله بین 20 تا 30 روز طول می­کشد. پس از این مرحله تا زمانیکه پوست به رنگ و حالت طبیعی خود باز گردد روزانه پماد را به شکل کرم بر روی پوست ماساژ دهید. این پروسه به طور معمول یک ماه به طول می انجامد.

نکات قابل توصیه برای بیمار:

در سوختگی درجه 1 و 2 استحمام روزانه با شامپوی بچه و لیف نرم توصیه می­گردد.

در سوختگی درجه 3 هفت روز پس از اولین پانسمان با پماد هانی درم استحمام صورت گیرد و پس از آن هر دو روز یکبار.

سوزش در محل سوختگی به مدت 5 تا 10 دقیقه پس از مصرف پماد طبیعی بوده و نشان دهنده تاثیر گذار بودن دارو می باشد.

در صورت وجود درد شدید در سوختگی ها، استفاده از کمپرس گرم روی پانسمان به کاهش درد کمک  کرده و روند بهبودی را تسریع می­نماید.

تعیین ترکیب صحیح تغذیه ای که شامل پروتئین، کربوهیدرات و چربی موجود در رژیم غذایی حمایتی است از اولویت‌های مهم بیماران سوختگی در کنار درمان می­باشد.

در سوختگیهای درجه 2 و3 درمان تحت نظر کارشناس زخم توصیه می­گردد.

شرایط نگهداری:

پماد را در جای خشک و خنک ، دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید و از یخ زدگی محافظت نمایید .

بسته بندی:

جعبه حاوی یک عدد تیوپ 50 گرمی به همراه بروشورمیباشد


SHARE